Prominent & Leading Manufacturer from Jodhpur, we offer electric rickshaw battery, mayuri e rickshaw loader, e rickshaw accelerator, solar electric rickshaw, 400 watt mild steel solar e rickshaw and electric utility vehicle.
₹ 40000 / Piece Get Latest Price
| Battery Capacity | 130 Ah |
| Battery Voltage | 12 Volts |
| Battery Type | Lead Acid Battery |
| Warranty | 1 Year |
| Product Brand | EASTMAN |
| Price After Old Battery Exchange (Same Ah) | 8000 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 152000 / Piece Get Latest Price
| Battery/Charger | With Battery/Charger |
| Maximum Load | 501-1000 Kgs |
| Charging Time | 6 Hours |
| Seating Capacity | 4 Seater |
| Transmission | Rear Wheel Drive |
| Starting System | Power On |
| Speedometer | Digital |
| Max Gradeability | 15-20 % |
| Is Under Service Period | Yes |
| Head Light | LED |
| Electric Consumption | 5-6 kWh |
| Frame Material | MS |
| License Requirement | Licensed |
| Battery Quantity Required | 4 |
| Motor Power Rating | 1001-1500 W |
| Model Name/Number | SSB DELUXE |
| Country of Origin | Made in India |
Features:
Extra Soft Seats
SSB provides very comfortable and double padded seats to make your ride more comfortable
Heavy Duty Rim
The rim of SSB e-rickshaw is of best quality to carry extra load and sustain a long life.
Metal Roof
The roof of SSB e-rickshaw is made of metal to improve the durability.
Double Coated Paint
SSB e-rickshaw is painted twice to give you the best paint life.
Handel Lock
SSB e-rickshaw comes with extra security features like handle lock .
Central Lock
SSB e-rickshaw comes with extra security features like central locking.
Leg Guard
SSB e-rickshaw heavy duty leg-guards for the protection of the driver.
SSB E RICKSHAW AND LOADER IN BIKANER
₹ 300 / Piece Get Latest Price
| Product Brand | PVG Automotive |
| E Rickshaw Brand | Mahindra |
| Usage/Application | E RICKSHAW |
| Material | Mild Steel |
| Anti Shock | Yes |
| Voltage | 12 V |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 154000 / Piece Get Latest Price
| E Rickshaw Model | SN Ellectrico |
| Seating Capacity | 6 Seater |
| Max Power | 2 hp |
| Model Year | 2024 |
| Finance Option | Available |
| Solar Panel Capacity | 200W |
| Range | 120 Km |
| Max Speed (km/h) | 40 |
| Gross Vehicle Weight | 800 Kg |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 144000 / Piece Get Latest Price
| Seating Capacity | 5 Seater |
| Max Power | 3 hp |
| Model Year | 2024 |
| Finance Option | Available |
| Range | 130 Km |
| Battery Type | Lead Acid |
| Battery Capacity | 120Ah |
| Charging Time | 5 hours |
| Ground Clearance | 300mm |
| Overall Length (mm) | 2400 |
| Overall Width (mm) | 1100 |
| Overall Height (mm) | 1800 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
We provide our e-rickshaws fully equipped with a range of essential and luxury features to ensure a comfortable and safe ride. Each e-rickshaw comes with a spare tire (stepney), a jack, a complete tool kit, and a fire extinguisher for emergencies. To enhance the passenger experience, we include curtains for privacy, a music system for entertainment, extra fog lights for improved visibility, and cushioned seats for added comfort. With these comprehensive features, our e-rickshaws are ready to offer a superior travel experience.
₹ 144000 / Piece Get Latest Price
| Max Km Per Charge | 120 Km |
| Loading Capacity | 500 Kgs |
| Location | Jodhpur |
| Brand | SSB |
| Color | Multicolor |
| Material | Mild Steel |
Minimum order quantity: 1 Piece
We provide our e-rickshaws fully equipped with a range of essential and luxury features to ensure a comfortable and safe ride. Each e-rickshaw comes with a spare tire (stepney), a jack, a complete tool kit, and a fire extinguisher for emergencies. To enhance the passenger experience, we include curtains for privacy, a music system for entertainment, extra fog lights for improved visibility, and cushioned seats for added comfort. With these comprehensive features, our e-rickshaws are ready to offer a superior travel experience.
Vinod Kumar (ce)
Vinod Enterprises
Vidhya Public School Ke Samne, Plot No 75, Khasra No 358/2, Benar Road, Jodhpur, Jodhpur - 342001, Rajasthan, India