We are a leading Manufacturer of ssb deluxe battery operated loading rickshaw from Jodhpur, India.
₹ 145000 / Piece Get Latest Price
| E Rickshaw Brand | SSB |
| Battery/Charger | With Battery/Charger |
| Maximum Load | 500 kg |
| Body Type | Open |
| Vehicle Capacity | 1 |
| Frame Material | Mild Steel |
| Brand | SSB |
| Licensed | Licensed |
| Battery Quantity Required | 4 |
| Motor Power Rating | 1000 W, 1200 |
| Roof Type | IRON |
| Statewise Approvals Available | Rajasthan |
| Model Name/Number | Deluxe |
| Voltage | 48 V |
| Milage | 100+ km |
| Dimentions | 2780 X 985 X 1755 mm |
| Top Speed | 35 km/h |
Minimum order quantity: 1 Piece
Extra Soft Seats
SSB provides very comfortable and double padded seats to make your ride more comfortable
Heavy Duty Rim
The rim of SSB e-rickshaw is of best quality to carry extra load and sustain a long life.
Metal Roof
The roof of SSB e-rickshaw is made of metal to improve the durability.
Double Coated Paint
SSB e-rickshaw is painted twice to give you the best paint life.
Handel Lock
SSB e-rickshaw comes with extra security features like handle lock .
Central Lock
SSB e-rickshaw comes with extra security features like central locking.
Leg Guard
SSB e-rickshaw heavy duty leg-guards for the protection of the driver.
Vinod Kumar (ce)
Vinod Enterprises
Vidhya Public School Ke Samne, Plot No 75, Khasra No 358/2, Benar Road, Jodhpur, Jodhpur - 342001, Rajasthan, India